Současnost a budoucnost kaple sv. Máří Magdalény

Historii kulturní památky kaple (kostela) sv. Máří Magdalény, která stojí uprostřed místního hřbitova, všichni znáte. Já bych se chtěl dnes zaměřit v pár větách na období v rozmezí let 2010 až 2018.

Kaple byla před rokem 2010 dlouhá léta nevyužívána a tvořila pouze smutnou a chátrající kulisu hřbitova. V období před dušičkami v roce 2010 se kapli začala věnovat místní skupina dobrých lidí sloučená pod vedením Jirky Václavíka ve Spolku přátel Častolovic. Spolkaři uklidili léty nahromaděný nepořádek a špínu, kapli vyzdobili a o dušičkách 2010 ji otevřeli veřejnosti. Podobným způsobem spolek kapli vánočně vyzdobil a otevřel na Vánoce. Stejným způsobem se spolkaři o kapli postarali a otevřeli ji pro veřejnost i v následujících letech. O adventu a o Vánocích v kapli organizovali vánoční zpívání. Nejdříve se o zpívání staral pan František Albrecht s kytarou. V následujících letech spolek do kaple zval na vystoupení dětské soubory a hudební tělesa. Z vánočního zpívání v kapli se již stala tradiční akce. Večerní koncerty v kapli pouze za nasvícení svíček mají neopakovatelnou atmosféru. Kaple však i přes péči spolku rok od roku chátrá. Objekt byl v majetku Římskokatolické farnosti Častolovice, která pro něj neměla využití a nebyl tedy důvod investovat do oprav. V červnu letošního roku došlo k uzavření darovací smlouvy mezi Městysem Častolovice a farností o bezplatném převodu budovy na městys. Kapli se tak blýská na lepší časy. Nemovitá kulturní památka kaple bude pozvolna opravována.  V nejbližší době jsou naplánovány na kapli následující práce:

 

- Budova trpí značnou vlhkostí zdiva, ke které přispěla i v minulosti provedená betonová podlaha. Vlhkost vzlíná do zdí kaple a je potřebné odstranit vlhké omítky do cca 2 m. Za tímto účelem bude v kapli probíhat sondážní restaurátorský průzkum s cílem prozkoumat stáří a hodnoty těchto omítek. Průzkum by měl definovat, zda jsou zde zachovány nějaké historické omítkové vrstvy

 a především nějaká historická výzdoba a s jakými hodnotami. K průzkumu by mělo dojít do konce roku 2017. Na konání pravidelného Vánočního zpívání v kapli nebude mít restaurátorský průzkum žádný vliv.

- Další naplánovanou a památkáři odsouhlasenou prací je oprava obou vstupů do kaple. Mělo by dojít k opravě pískovcových portálů. Dveře budou nahrazeny novými replikami stejné podoby. Za dveře hlavního vstupu do kaple bude vytvořena ozdobná mříž, která umožní vstoupit a nahlédnout do kaple. Tyto úpravy vstupů by v součtu kamenických, truhlářských a zámečnických prací měly vyjít na cca 200.000 Kč a akce by měla být z cca 90 % hrazena z dotace.

- Dále kaple není napojena na el. energii a je naplánováno její připojení ve směru od řadových garáží.

- Poslední zatím plánovanou prací je oprava oken, uvažuje se předběžně i o vitrážích.

 

Uvedené práce na kapli by měly pod dohledem památkářů a architekta probíhat v roce 2018.

 

Darovací smlouva od církve řeší i možné využití kaple. Jde především o to, aby využití budovy nebylo v rozporu s jejím sakrálním charakterem a umístěním v prostoru hřbitova. Tzn. v kapli se mohou nadále konat např. bohoslužby a církevní obřady, civilní pietní rozlučky, výstavy, nebo komorní koncerty. 

Kaple má tak nakročeno k tomu, aby jednak došlo k její tolik potřebné postupné rekonstrukci a dále aby se stala místem pravidelného setkávání občanů při různých příležitostech.

 

Štěpán Tomašík